Логопед

КАДА СЕ ТРЕБА ОБРАТИТИ ЛОГОПЕДУ ЗА ПОМОЋ

*Када дете од две године приликом стимулације и игре вришти и повлачи се.

*Не задржава поглед, приликом игре воли да се само игра, без уклучивања других људи.

*Не тражи предмете говором или гестом, већ их граби.

*Када се дете не одазива на име (некада родитељи помисле да дете не чује),

*Када је дете “трапаво”, моторно неспретно, има некоординисане покрете,када је касније почело да држи главицу, или је касније проходало,

*Када је рођено као ризина беба (са нижом оценом на рођењу),

*Уколико са наврчених четири год..не изговара све гласове коректно,

*Уколико родитељ примети да је дете почело да муца.

КАДА ЈЕ ПОТРЕБАН ПОДСТИЦАЈ

Прве вокале дете изговара са 3 месеца старости. Прве речи могу да се јаве са 9 месеци, али и са 2 год. је индивидуално. Међутим један трогодишњак би требало,према развојној мапи да има развијен говор као одрасли човек - наравно са оскуднијим речником. У том узрасту дете би требало да зна око 1500 речи, да слаже реченице од 4-6 речи, да користи све врсте речи, да га околина разуме, да користи све врсте речи. У супротном, родитељима би то требало да буде знак да са дететом треба радити на подстицању развоја говора.

ЗАШТО ТРЕБА ПОТРАЖИТИ ПОМОЋ ЛОГОПЕДА

Логопед не исправља само гласове, већ стимулише целокупан развој детета, у сегментима који недостају, или нису у довољном ступњу развијени.Почев од дететовог проговарања, усмеравања игре, његове моторике (грубе и фине), обуке родитеља да прати и да стимулише развој детета,па све до специфичних тешкоћа у учењу, слабе пажње, концентрације и памћења.

Предшколска установа "Бајка" Ивањица

Седиште: Наде Поповић 48, 32250 Ивањица